„Evanđelje ždrijeba Marijinog“ pronađeno unutar drevne knjige

Os Uma
Piše: Barbara Kovačević

Drevno evanđelje pronađeno u minijaturnoj knjizi koja datira iz 6.st, naziva „Evanđelje ždrijeba Marijinog“ sadrži proročanstva koja su se trebala koristiti kao podrška i ohrabrenje osobama koje traže pomoć pri rješavanju svojih problema. Tekst je pisan na koptskom jeziku i nije riječ o evanđelju u tradicionalnom smislu jer ono prvenstveno ne uči o Isusu dok njegov prevoditelj istovremeno sugerira da bi ono moglo promijeniti definiciju i svrhu evanđelja.

Evanđelje započinje riječima:

„Evanđelje ždrijeba Marijinog, majke Gospodina Isusa Krista, one kojoj je arhanđeo Gabriel donio dobre vijesti. Onaj tko nastavi svim srcem pronaći će što traži. Samo neka ne bude sumnji.“

Drevnu je knjigu u kojoj je pronađeno ovo evanđelje 1984. Sackler muzeju sveučilišta Harvard poklonila Beatrice Kelekian u spomen na svojeg supruga. Njezin je otac bio trgovac koptskim antikvarima, no nije poznato odakle je on dobio knjigu.

Anne Marie Luijendijk, profesorica religije na Sveučilištu Princeton je pri njegovom dešifriranju otkrila da se ovo evanđelje razlikuje od ostalih.

„Kad sam počela dešifrirati rukopis i kad sam se u uvodnoj rečenici susrela s riječi ‘evanđelje’, očekivala sam da ću pročitati priču o životu i smrti Isusa na način na koji ih predstavljaju današnja kanonska evanđelja ili zbirku izreka koje su slične Evanđelju po Tomi (nekanonski tekst),“ napisala je u svojoj knjizi „Zabranjena proročanstva? Evanđelje iz ždrijeba Marijinog“.

Ovaj kodeks od 160 stranica sadrži niz od 37 kratkih odlomaka napisanih preko dva lista pergamenta. Dimenzije knjige iznose 7,5 x 6,9 cm, otprilike su veličine dlana ženske ruke. Osoba koja traži odgovor na određeno pitanje ili problem bi nasumično otvorila knjigu i pročitala izjavu koja je dizajnirana na način da služi kao odgovor. U slučaju nerazumijevanja, vlasnik knjige je mogao igrati ulogu proroka i pomoći pri tumačenju pisanih proročanstava. Primjerice, jedno od njih glasi: „Prestani se dvoumiti, o, čovječe o tome hoće li se to dogoditi ili neće. Da, dogodit će se! Budi hrabar i ne sumnjaj. Jer, ostat će dugo vremena s tobom, a ti ćeš zaprimiti radost i veselje.“

Svih je 37 proročanstava napisano neodređeno, kao, primjerice, proročanstvo broj sedam: „Ti znaš, o, čovječe, da si ponovo dao sve od sebe. Nisi dobio ništa doli gubitka, spora i rata. No, ako bivaš malo pažljiv, stvar će napredovati kroz Boga Abrahama, Izaka i Jakova.“  Još jedan primjer, proročanstvo 34, glasi: „Kreni naprijed odmah. Ovo je stvar od Boga. Gle, ti znaš da mnoge dane snažno patiš. No, to nije tvoja briga jer si došao do nebesa pobjedničkih.“

Koptski jezik, kojim je knjiga pisana, bio je govorni jezik koji se koristio u Egiptu od 2. do 17. stoljeća. Mješavina je grčkog i sedam narodnih znakova i smatra se da je nastao u gornjim dijelovima Egipta. Koptski se jezik usko povezuje i s hijeroglifskim skriptama. Luijendijk je napisala da se tekst uglavnom odnosi na „poteškoće, patnju i nasilje dok ponekad nailazimo i na prijetnje. No, u cjelini, prevladava pozitivan dojam.“

Danas se riječ „evanđelje“ prema definiciji odnosi na „učenja ili otkrivenja Isusa“, no ona proizlazi iz grčke riječi gdje evangelion znači „dobra vijest“.

„Činjenica da se ova knjiga tako naziva je značajna,“ rekla je Luijendijk. „Za mene to također ukazuje da je to na neki način povezano s načinom konzultacije i viđenjem toga kao dobre vijesti. Nitko tko želi poznavati budućnost ne želi u rečenici čuti lošu vijest.“

Još jedno evanđelje koje će uskoro biti objavljeno je također pronađeno u Egiptu i to na posmrtnoj masci koja se nalazila na jednoj od mumija. Ovaj tekst sadrži možda najstariji primjerak evanđelja jer potječe iz 1.st i dio je Evanđelja po Marku. Nažalost, postupak njegovog ekstrahiranja je uništio izvorni artefakt jer je maska bila izrađena od papirusa, boje i ljepila.

Naslovna fotografija je vlasništvo Sackler muzeja sveučilišta Harvard

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s