Piše: Irena Dujmušić
Os Uma
Švedska vlada je objavila kako želi postati jedna od prvih svjetskih nacija koja će okončati svoju ovisnost o fosilnim gorivima. U skladu s tim ciljem se iz budžeta za 2016. potrošilo dodatnih 546 milijuna dolara na obnovljive izvore energije i akcije povezane s klimatskim promjenama.
Rok za dostizanje ovog ambicioznog cilja još nije poznat, no kako su najavili planove za grad Stockholm, koji bi postao neovisan o fosilnim gorivima do 2050., moguće je da se radi o sličnom vremenskom okviru. Možda se može činiti kako je ovaj cilj vrlo teško postići, no Švedska već dobiva dvije trećine električne energije iz ne-fosilnih izvora energije, pretežno putem hidroelektrana i nuklearnih elektrana, a sada će se usredotočiti na povećanje potencijala energija dobivenih putem solarnih i vjetro elektrana, a također će raditi na više održivom načinu rada industrije transporta. Većina povećanja proračuna financirat će se većim porezima na benzinska i dizel goriva.
Vlada Švedske se odlučila na ovaj potez nakon što je Švedska prošlog ljeta pretrpila ekstremne toplinske valove i jedan od najgorih požara i obvezali su se poduzeti razne akcije kako bi zaštitili svoje građane od posljedica klimatskih promjena u budućnosti.
Najveći poticaj dobiva solarna energija – 58,4 milijuna dolara godišnje između 2017. i 2019. godine, što je osam puta više od proračuna. Također, novac će se trošiti i na razvoj pametnih energetskih mreža, tehnologija za pohranu obnovljive energije, razvoj sustava električnih autobusa, subvencija za ekološka vozila, strategija za klimatske prilagodbe i adaptacije stambenih objekata kako bi bili energetski učinkoviti.
Švedska nije jedina zemlja koja radi na neovisnosti o fosilnim gorivima; Havaji su nedavno najavili svoje planove da postanu prva američka država koja će se opskrbljivati isključivo obnovljivom energijom, Kostarika se napaja energijom iz 100% obnovljivih izvora, a Danska je jednom ljetnom mjesecu uspješno proizvela 140% električne energije iz energije vjetra.
Rezultati su dobri, no za sada još ne postoji način za pohranu obnovljive energije za kasniju uporabu. Nadajmo se da će Švedska imati uspjeha u razvoju novih tehnologija za pohranu energije, te da će ovaj primjer slijediti i sve ostale države svijeta kako bi Zemlju očuvali i za buduće naraštaje.
Izvori: Science Alert, Collective Evolution