Os Uma
Prvo što primijetimo kad uđemo u neki novi prostor jest njegov miris. On nas može odbiti ili nas privući i učiniti opuštenima i mirnima. Ako želite da gosti koji uđu u vaš dom prvo pohvale njegov miris, slijedite ove jednostavne savjete Michele Lavabrie, poznate aromaterapeutkinje. Također saznajte sve o eteričnom ulju čempresa.
Zbog mnogobrojnih svojstava eterična se ulja mogu rabiti na veoma jednostavan način za mirisno oplemenjivanje prostora, brisanje, uljepšavanje i čišćenje vašega doma. Mogu se primjenjivati za rublje, namještaj i za sve što vaša kreativnost i mašta mogu zamisliti. Jedino trebate paziti na to da ne izlažete eterična ulja otvorenu plamenu ili toplini usijanih predmeta, budući da su lako zapaljiva pa bi mogla izazvati ozbiljne nezgode. Uvijek ih otopite bez obzira na vrstu primjene i nikada ih nemojte stavljati u aparate koji rade na paru, kao što su glačalo i isparivači, osim ako to nije dopušteno od strane proizvođača aparata.
Eterična se ulja veoma lako upotrebljavaju i u pripremanju hrane. Valja samo aromatičnu biljku zamijeniti njezinim eteričnim uljem. Jedini je trik upotrebljavati eterično ulje u malim količinama: dovoljne su samo 2 kapi za cijelu pečenku ili veliku tortu. Eterična ulja nemojte nikada dodavati prije nego što hranu skuhate, jer postoji opasnost od gubitka mirisa. Dakle bolje je ako ih dodate na kraju ili u tijeku kuhanja, ovisno o jačini mirisa koju želite postignuti.
Esencije se moraju otopiti, zato vam savjetujemo da uvijek upotrebljavate ulje, margarin, maslac, kremasti sir, mlijeko, vrhnje, jogurt, med, ocat, sol, šećer, začine, jaja, umake kako bi se te aromatične supstancije bolje stopile. Aromatičnim možete čak učiniti i ulje i ocat koje obično upotrebljavate u pripremi hrane, čime ćete na pravi način obogatiti okus mnogih jela.
Savjeti za mirisan dom
Zahvaljujući eteričnim uljima, vaš će dom odisati zdravljem i ugodom. Navest ćemo nekoliko primjera kako vaš životni prostor može postati prekrasno mirišljavo boravište:
Aromatični škrob za rublje
● Napravite škrob ugodna mirisa od 180 g rižina škroba, 1 žličice boraksa, 1 žličice stearinske kiseline i 15 kapi eteričnoga ulja limunove trave. Sve dobro izmiješajte i dodajte u stroj prije posljednjega ispiranja.
Mirisno rublje
● Zašto vaše rublje ne bi mirisalo na prirodne sastojke? Kapnite nekoliko kapi (od 3 do 6) eteričnoga ulja u pregradu stroja namijenjenu za omekšivač. Miris će biti nevjerojatan!
Za čisto i mirisno rublje najbolja su ulja lavande, limuna, cedrovine i bora, koja među ostalim djeluju i kao antiseptici.
Mirisne svijeće
● Svi znamo da svijeće čine ugođaj privlačnim. Ako ih obogatite dojmljivim mirisom, okoliš će biti još ugodniji. Ako imate lijepu svijeću u boji, sačuvajte ju za posebnu večer, a kada dođe trenutak da ju upotrijebite, nakratko ju zapalite tako da se mala količina tekućega voska nataloži oko stijenja. Zatim ju ugasite i dodajte 1-2 kapi eteričnoga ulja. Ponovno zapalite svijeću i uživajte u svojoj večeri. Vodite računa o tome da eterično ulje ne padne na stijenj budući da je lako zapaljivo.
Sredstvo protiv mrava
● Poznato je da ljeti mravi uvijek nađu način da uđu u kuću. Da biste spriječili povratak neželjenih posjetitelja, dovoljno je da napravite mješavinu od vode, soli i nekoliko kapi eteričnoga ulja limuna. Vidjet ćete da će se mravi odmah uputiti na drugo mesto.
Romantična pisma
● Tko još nije naprskao parfem na papir ili omotnicu pisma namijenjena voljenoj osobi? Bit ćete još romantičniji ako na pismo ili u tintu nakapate nekoliko kapi eteričnoga ulja. Uzmite komadiće tkanine ili upijač i pošto ste dodali nekoliko kapi esencije (na primjer ruže, jasmina, kleke), položite ih na papir i pričekajte nekoliko dana…, bit ćete iznenađeni mirisom!
Vodite računa o tome da ne kapate eterično ulje izravno na papir po kojemu ćete pisati jer ga možete zaprljati. Također možete namirisali i tintu za pisanje dodavanjem 30-35 kapi aromatične esencije u tintarnicu.
Čist i mirisan namještaj
● Želite li da vaš namještaj bude uvijek blistav i mirisan? To ćete veoma lako postići eteričnim uljima! Pripremite mješavinu od približno 50 ml jojobina ulja, 50 ml soje i 10 g pčelinjega voska. Sve zagrijte na pari, bez ključanja. Ulijte mješavinu u staklenku i dodajte 7 kapi eteričnoga ulja lavande i 7 kapi kamfora. Pripravak dobro promiješajte. Prema potrebi možete uzeti malu količinu i razmazati ju po namještaju. Pustite da se osuši, zatim obrišite mekom lanenom tkaninom. Vaš će namještaj zablistali!
Potpuri
● To je mješavina od osušenih latica cvijeća koju i sami možete napraviti od, na primjer, crvene ruže, božura, sporiša, lavande i klinčića. Po želji dodajte eterično ulje iglice (geranija), limunove trave, pačulija ili drugo. Dobiveni pripravak stavite u bočicu s nepropusnim zatvaranjem ostavljajući da mješavina u potpunosti upije miris. Nakon petnaestak dana možete otvoriti bočicu i staviti ju u sobu. Miris će biti prekrasan!
Sredstvo protiv moljaca
● Pripremite mješavinu od 50 g osušenih cvjetova lavande i 50 g limunove trave s dodatkom 5 kapi eteričnoga ulja cedrovine ili lavande, 5 kapi limuna i 3 kapi klinčića. Mješavinu stavite u vrećice.
Eterična ulja u prehrani
Aromatični ocat
● Možete napraviti izvanredan ocat za salatu tako što ćete u bocu od 500 ml dodati 2-5 kapi eteričnoga ulja ružmarina i 2-5 kapi metvice. Ako vam se sviđa ukus anisa ili komorača, možete po želji dodati 1-2 kapi tih eteričnih ulja.
Aromatično ulje
● Po želji i ukusu kapnite u 1 l čistoga maslinova ulja 2-5 kapi eteričnoga ulja ružmarina, 1-2 kapi bosiljka, 1-2 kapi kadulje i 1-3 kapi slatkoga komorača.
Ukusni maslac
● Omekšajte na sobnoj temperaturi 200 g maslaca ili biljnoga margarina i dodajte 1 kap eteričnoga ulja češnjaka, malo papra i 1-2 kapi eteričnoga ulja peršina.
Dobro promiješajte i pustite da se maslac ponovno stvrdne u hladnjaku. Umjesto peršina i papra možete dodati bosiljak i mažuran ili mravinac.
Pet okusa soli
● Aromatizirajte 500 g soli dodavanjem 1-2 kapi eteričnoga ulja ružmarina, 1 kapi metvice, 1-2 kapi bosiljka, 1-2 kapi lovora i 1-2 kapi kadulje.
Ako volite pikantan ukus, možete dodati i feferon.
Dobro promiješajte, zatim sol uspite u bočicu s nepropusnim zatvaranjem da miris ne bi ishlapio.
Juha od povrća
● Tko kaže da juha poslužena u večernjim satima ne može biti jelo izvanredna okusa?
Upotrijebite povrće i raslinje koje nađete u blizini kuće (ili ih kupite na tržnici ako živite u gradu), kao što su, na primjer, kopriva, špinat, hmelj, bosiljak, luk, rajčica, peršin, fino izrezan krumpir i sve stavite u lonac da se kuha 35-40 minuta. Pred kraj kuhanja ulijte 2 žlice čistoga maslinova ulja u koje ste dodali 1-2 kapi eteričnoga ulja majčine dušice ili mažurana.
Salata
● Priprema dobre i ukusne salate ovisi o našoj kuharskoj maštovitosti. Stoga ćemo sebi dati oduška i iskoristiti sve sezonsko zelenje i povrće koje možemo naći. Na primjer, u 150 g zelene salate mogli bismo dodati drezgu, nekoliko kriščica minijaturne rajčice (“cherry”), krastavce, švicarski sir, rotkvice, crveni luk i rukolu i sve začiniti sa 2-3 kapi eteričnoga ulja slatkoga komorača ili aromatičnoga octa.
Voćna salata
● Napravite voćnu salatu od sitno izrezana sezonskoga voća. Dodajte joj mješavinu od 2 žlice limuna, 1 žlice vina i 1-2 kapi eteričnoga ulja limuna.
Karamele od domaćega meda
● Zagrijte 500 g meda na blagoj vatri, a povremeno ulijevajte malu količinu u hladnu vodu. Kada se med stvrdne, tada je pravi trenutak da ga sklonite s vatre. Stavite ga u posudu premazanu maslacem i dodajte 5-10 kapi eteričnoga ulja limuna i 5-10 kapi ulja limunove trave ili kadulje, ili pak 10 kapi naranče i 7 kapi mandarine i sve dobro promiješajte. Mješavinu stavite u male oblike (ili ako ih nemate, možete upotrijebiti posudu za led) i ostavite da se rashladi i stvrdne.
Med
● Može biti još ukusniji ako mu dodate nekoliko kapi eteričnoga ulja. Iskušajte ovaj recept: u 500 g bagremova meda kapnite 5 kapi eteričnoga ulja slatke naranče ili nerolija i 5 kapi ulja mandarine. Ako želite da med bude još ljekovitiji, možete u količinu od 500 g meda kapnuti 1-2 kapi eteričnoga ulja eukaliptusa ili šumskog bora.
Voćni koktel
● Iscijedite 2 crvene limunike i 1 naranču. Stavite u miješalicu 3 kriške dinje, 1 breskvu i 1 jabuku. Dodajte 2 žlice smeđega šećera i 2 kapi eteričnoga ulja limuna.
Torta s jogurtom
● U zemljanu posudu ulijte 1 čašicu jogurta, dodajte 3 cijela jajeta, odgovarajuću količinu šećera, 150 g brašna, 1 vrećicu kvasca, sol, koru od 1 limuna i 1 žlicu ulja pomiješana sa 3-4 kapi eteričnoga ulja naranče ili vanilije i sve dobro promiješajte. Maslacem premažite drugu posudu, stavite cijelu smjesu i pecite u pećnici na temperaturi od 190°C oko 30 minuta.
Ljekovita svojstva čempresa
Vazdazeleno drvo, tipično za sredozemno područje, ima 20 različitih vrsta i može dosegnuti visinu i do 40 m. Čempres je oduvijek gajio u ukrasne svrhe. Često ga nalazimo na grobljima zbog njegove veličanstvenosti, a smatraju ga i simbolom žalosti i besmrtnosti.
U starome su ga Egiptu rabili za pravljenje sarkofaga i palili radi pročišćavanja zraka. U medicini antičkih naroda često su ga propisivali kao lijek protiv plućnih bolesti i proljeva. Zbog navodne sličnosti češera sa ženskim jajnicima, često su ga primjenjivali i u liječenju poremećaja u radu ženskih genitalnih organa. Čempres je također poznat kao lijek za zaustavljanje vanjskih i unutarnjih krvarenja.
Najveći proizvođači ulja su Francuska i Španjolska. Eterično je ulje svijetle boje koja naginje na žućkastu, a aroma mu je reska, osvježavajuća i podsjeća na miris bora. Čempresovo ulje možete koristiti na sljedeće načine:
Prostor
● Ako prostoru želite dati notu tajanstvenosti i pripremiti se za opuštanje i meditaciju, nakapajte nekoliko kapi čempresova ulja u odgovarajuće svjetiljke ili raspršivače. Ista se je metoda pokazala korisnom za pročišćavanje zraka, osobito nakon bolesti uobičajenih za zimu.
Prehrana
● U kuharstvu se lijepi listovi čempresa rabe za ukrašavanje jela. Ne preporučuje se druga upotreba budući da čempres nije pogodan za prehranu.
Ljepota
● Možete napraviti tonik za lice od ružine vodice ili lavande (250 ml), u koju ćete kapnuti 5 kapi esencije čempresa, 5 kapi ruže ili nerolija i 5 kapi tamjana.
Mješavinu nanesite na dijelove koje treba tretirati, navečer i ujutro svakoga drugoga dana.
Zdravlje
● Kod kašlja ili bronhitisa korisno je udisanje ljekovitih para: u žlicu sode bikarbone kapnite 2 kapi eteričnoga ulja čempresa, 2 kapi miloduha, 2 kapi čajevca.
Kao alternativu možete na jastuk kapnuti 2 kapi esencije čempresa prije odlaska na spavanje, što će vam omogućiti mirniji san.
Za suzbijanje obilna znojenja nogu možete rabiti kupke u koje ćete usuti žlicu sode bikarbone i kapnuti 3 kapi eteričnoga ulja čempresa i 3 kapi ulja šumskoga bora.
Psihičko zdravlje
● Čempres djeluje umirujuće, pospješuje meditaciju, a čini se da ublažuje i depresiju. U tu su svrhu korisne inhalacije na suho tako što se l-2 kapi esencije kapnu na rupčić ili se mirisom oplemenjuje prostor odgovarajućim aromatičnim svjetiljkama.
Upozorenja
● Eterično se ulje čempresa uglavnom dobro podnosi. Ipak ga rabite uz oprez. Nemojte ga upotrebljavati ako bolujete od visokoga tlaka.
Primjena u aromaterapiji
● Akne, bolesti pluća, gubitak glasa, tjeskobnost, zaduha, bronhitis, masna kosa, mišićni grčevi, celulit, proljev, bolne mjesečnice, bolesti jetara, problemi s jajnicima, otekline, hemoroidi, krv u ispljuvku, nekontrolirano mokrenje, krvarenje iz nosa, rane, prhut, čirevi, hripavac, gnojni procesi, pucanje kože, reumatizam, obilno znojenje, živčana napetost, znojenje nogu, proširene vene.
Izvor: AlterTv